Gibraltar, tuntud ka kui “the Rock” (eestik. kalju), on Euroopa lõunatipus asuv Ühendkuningriigile kuuluv territoorium. Looduskaitsealad, ajaloolised maa-alused tunnelid, imelised vaated ja vabas looduses elavad makaagid on vaid mõned põhjused, miks Gibraltarit külastada.
Gibraltar asub Vahemere ja Atlandi ookeani kokkupuutepunktis. Ajalooliselt on Gibraltar olnud oluline sadam ja kaubanduse keskus, mida on mõjutanud nii hispaanlased, britid kui ka aafriklased. Hispaaniat ja Gibraltarit eraldab haruldane lennurada, mille ületamine on vajalik ühest riigist teise liikumiseks. Asudes vaid mõne tunni autosõidu kaugusel Hispaania Costa del Soli päikeserannikust, pakub Gibraltar külastajatele ainulaadset kultuuride segu ja kogemust. Lisaks ajaloolistele vaatamisväärsustele on Gibraltar koduks Euroopa ainsatele vabas looduses elavatele makaakidele.
Loe ka: Gibraltaril elav makaak põgenes üle piiri Hispaaniasse
Ajalugu
Gibraltari ajalugu ulatub 11. sajandisse, mil Almohadid rajasid sinna alalise vaatetorni, et kontrollida laeva- ja kaubaliiklust juba keskajal. 15. sajandil sai Gibraltarist Kastiilia (Hispaania) osa. Kaks sajandit hiljem vallutasid Anglo-Hollandi väed Gibraltari hispaanlastelt ja 1713. aasta Utrechti lepingu alusel anti see Suurbritanniale igaveseks ajaks. Gibraltarist sai Suurbritanniale oluline baas, eriti Napoleoni sõdade ja Teise maailmasõja ajal, kuna see kontrollis Vahemere kitsast sisse- ja väljapääsu.
Gibraltar on koloonia ja 1960. aastast ÜRO nimekirjas kui “iseseisvumist ootav mittesõltuv territoorium”. Gibraltari suveräänsuse üle on pikalt vaieldud, eriti Hispaania ja Ühendkuningriigi vahel. 1967. ja 2002. aasta referendumid näitasid kohalike kindlat soovi jääda Ühendkuningriigi koosseisu, hoolimata Hispaania territoriaalnõuetest. Vaatamata erimeelsustele säilitab Gibraltar majanduslikud ja kultuurilised sidemed Hispaaniaga, paljud Gibraltari elanikud räägivad hispaania keelt ning hispaanlased käivad ka üle piiri tööl.
Reisimine Gibraltarile, kas ID-kaardist piisab?
Jah, Brexitist hoolimata saab Euroopa Liidu kodanik Gibraltarile endiselt siseneda ID-kaardiga läbi Hispaania piirilinna La Linea. Kuigi internetis on palju vastukäivat teavet, kinnitavad ametlikud allikad, et ID-kaardiga reisimine Gibraltarile on EU kodanikele lubatud. Samuti käis Hola Hispaania toimetus 5. märtsil 2024 kohapeal asja kontrollimas, ja tõepoolest saab Eesti ID-kaardiga Gibraltarile siseneda. Seega kui oled tulnud Hispaaniasse reisile ja tekkis äkkmõte sõita Gibraltarile, siis Eesti ID-kaart on selleks piisav.
Peamised vaatamisväärsused
Kahtlemata kõige suurem tõmbenumber Gibraltaril on Upper Rock looduskaitseala ja seal vabas looduses elavad Euroopa ainsad berberi makaagid ehk ahvid. Upper Rocki jõudmiseks võib kasutada köisraudteed, millelt avanevad hingematvad vaated. Teine võimalus on võtta ette jalgsimatk üles kaljule või valida mõni autoga giidituur. Oluline on teada, et ükskõik millise variandi kasuks otsustad, looduskaitsealale sisenemiseks on vaja osta pilet.
Kindlasti tasub Upper Rocki minnes külastada kuulsat St. Michaeli koobast, mida tänapäeval kasutatakse ka kontsertide ja etenduste toimumispaigana. Samuti on võimalus ajaloohuvilistel avastada saarel asuvaid Teise maailmasõja tunneleid ja Mooride kindlust, mis jutustavad Gibraltaril toimunud sündmustest.
Lisaks eelmainitule pakub Gibraltar kauneid vaateid Aafrikale, lopsakaid botaanikaedasid (Gibraltar Botanical Gardens), delfiinisafareid Gibraltari lahes ja Ocean Village jahisadamat, kus leidub rohkelt restorane ja kohvikuid.
Majutus Gibraltaril
Gibraltar pakub erinevaid majutusvõimalusi, alates luksuslikest hotellidest kuni hubaste külalistemajadeni. Soodsamate variantide otsijad leiavad taskukohaseid majutuskohti lähedalasuvast Hispaania piirilinnast La Lineast.
Allikad: Visitgibraltar, Hispaania välisministeerium ja HM Goverment of Gibraltar